Vanaf 1 januari 2027 wordt een brandstofauto van de zaak een stuk duurder voor werkgevers. Niet via de bijtelling, maar via een nieuwe werkgeversheffing: de pseudo-eindheffing.
Die bedraagt 12% van de fiscale waarde per jaar. En die komt volledig voor rekening van de werkgever. Dit is geen kleine fiscale correctie. Dit is beleid met best wat impact.
Stel je een personenauto met uitstoot ter beschikking aan een werknemer en wordt die meer dan 500 kilometer per jaar privé gereden, dan betaal je als werkgever 12% over de fiscale waarde. Woon-werkverkeer telt daarbij mee als privégebruik.
De manier van financieren maakt geen verschil. Aankoop, financial lease of operational lease: de heffing blijft staan. En belangrijker nog: je mag deze niet doorbelasten. Dat betekent dat mobiliteit vanaf 2027 nadrukkelijk een werkgeverskostenpost wordt.
Werkgevers met personeel. DGA’s die via hun BV rijden in een auto met uitstoot en ondernemers zonder personeel blijven buiten schot. Volledig elektrische auto’s ook. De maatregel richt zich duidelijk op het zakelijke wagenpark met fossiele aandrijving.
Een auto met een fiscale waarde van 30.000 euro kost je straks 3.600 euro per jaar extra. Bij een looptijd van vijf jaar is dat 18.000 euro bovenop je reguliere kosten.
Heb je meerdere auto’s rijden, dan wordt het effect snel zichtbaar in je totale mobiliteitsbudget. Dit is geen theoretische maatregel. Dit is een directe verhoging van je structurele lasten.
Contracten van vóór 2027 krijgen uitstel tot 17 september 2030. Daarna loopt de heffing alsnog door als het contract nog actief is. Uitstel dus. Geen afstel.
En wisselt de auto van onderneming, dan vervalt die vrijstelling. De beslissingen die je nu neemt, werken dus jaren door.
De boodschap is helder: het zakelijke wagenpark moet sneller verduurzamen. Fossiele brandstofauto’s worden financieel minder aantrekkelijk gemaakt. Elektrisch rijden wordt fiscaal ontzien. De pseudo-eindheffing is geen detail in een belastingplan. Het is een duidelijke richting.
Mobiliteit is geen praktische keuze meer. Het is een strategische.
Voor werkgevers is dit hét moment om vooruit te rekenen in plaats van achteraf bij te sturen.
De pseudo-eindheffing lijkt nog even weg, maar de impact begint bij de keuzes die je vandaag maakt.
Wil je scherp hebben wat dit betekent voor jouw situatie? Dan rekenen we het door. Helder. Zonder omwegen. Dat is ROS finance.
